W czerwcowym numerze miesięcznika społeczno-kulturalnego „Pomerania” ukazał się artykuł o nauce języka kaszubskiego w naszej szkole. Zachęcamy do lektury!
Karolina Serkowska
1 czerwca br.z okazji Dnia Dziecka uczniowie naszej szkoły wybrali się na wycieczkę do Parowozowni w Kościerzynie oraz Skansenu we Wdzydzach Kiszewskich. Pomimo niesprzyjającej pogody wycieczka była udana!
Zapraszam do obejrzenia fotogalerii
Pod koniec maja odbyło się rozstrzygnięcie konkursu językowo –plastycznego „ My picture dictionary „. Celem konkursu było : rozwijanie kreatywności dzieci , poszerzenie słownictwa z języka angielskiego , realizowanie pomysłów naszych uczniów , doskonalenie umiejętności plastycznych oraz rozwijanie motywacji i pasji do nauki języka angielskiego . Komisja konkursowa oceniając samodzielność , poprawność językową , wkład i oryginalność oraz walory artystyczne pracy wyłoniła zwycięzców konkursu . Oto wyniki :
Kategoria I-III 1 miejsce- Zuzanna Garska kl. 1
Kategoria IV-VII- 1 miejsce – Weronika Malek oraz Jakub Malek kl. 6
Kategoria VII-VIII- Agata Brzeska oraz Wiktoria Konkel kl. 7.
Laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe oraz dyplomy .
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie . Prace były przepiękne .
Izabela Zwara
REGIONALNY KONKURS FOTOGRAFICZNYJakie znasz zawody?Celem konkursu była popularyzacja zawodów rzemieślniczych oraz rozwijanie zainteresowań artystycznych. Poznając różne zawody uczniowie zdobywają wiedzę o życiu społecznym i gospodarczym oraz uczą się szacunku dla pracy innych.Z radością informujemy, że uczeń klasy II Szkoły Podstawowej w Łyśniewie Sierakowickim, Maciej Leik zajął III miejsce w kategorii klas I-IV.Dla zwycięzców przygotowane zostały atrakcyjne nagrody.Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Danuta Bulczak
„Pola Nadziei 2021”
Wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wolontariusza po raz kolejny włączyli się w akcję „Pola Nadziei”. W niedzielę 23.05.2021 roku przeprowadzono zbiórkę datków pod kościołem w Łyśniewie Sierakowickim. Wszystkie zebrane pieniądze przekazane zostały na dokończenie budowy Hospicjum Stacjonarnego oraz potrzeby Hospicjum Domowego w Kartuzach.
Dziękujemy wszystkim za wsparcie !
III miejsce w wojewódzkim konkursie - „Projekt z ZUS”
Uczennica klasy siódmej Julia Leszczyńska uzyskała III miejsce w wojewódzkim konkursie w kategorii – plakat. Praca plastyczna została wykonana w ramach realizacji projektu edukacyjnego „Projekt z ZUS” edycja 2020/2021. Gratulujemy!
Bartek Leszk
Za co Kocham mamę?
Za co kocham mamę? Takie pytanie postawiono „łyśniewskim”przedszkolakom- .......dzieci kochają mamę za całokształt i bezwarunkowo- niemniej jednak tutaj zaskoczone pytaniem odpowiadały bardzo spontanicznie Wszystkim Mamom życzymy wszystkiego co najlepsze !!!
Od 17 maja 2021r. stacjonarnie uczyć się będą uczniowie oddziałów przedszkolnych oraz klas 1-3, natomiast klasy 4-8 będą uczyć się w trybie hybrydowym.
Od 31.05.2021 r. wszystkie klasy będą pracować w trybie stacjonarnym w szkole.
Taka decyzja wynika z:
Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 29.04.2021r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19
Zarządzenie nr 8/2021 Dyrektora Szkoły Podstawowej w Łyśniewie Sierakowickim w sprawie ograniczenia funkcjonowania szkoły w zakresie 4-8
Prosimy o bieżące śledzenie komunikatów na naszej stronie internetowej oraz w dzienniku elektronicznym.
W związku z koniecznością dostosowania zasad pracy w szkole do wytycznych Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego informujemy, że w naszej szkole panować będą następujące zasady:
Oddziały przedszkolne rozpoczynają lekcje o godz. 8:00. Dziecku może towarzyszyć jeden opiekun (obowiązuje zakrywanie nosa i ust oraz dezynfekcja dłoni lub rękawiczki). Uczniowie spożywają posiłki w swojej klasie (w oddziale przedszkolnym).
Klasy 1-3 pracują w systemie stacjonarnym. Uczniowie rozpoczynają lekcje o godz. 7:50 zgodnie z planem lekcji. Zajęcia odbywają się cały dzień w tej samej Sali, z wyjątkiem zajęć z informatyki i wychowania fizycznego. O częstotliwości przerw klas 1-3 decydują wychowawcy i ustalają je nie rzadziej niż raz na 45 minut.
Klasy 4-8
Zasady pracy hybrydowej
Zajęcia stacjonarne rozpoczynają się o godz. 7:50.
Uczniowie klas 4 i 7 przychodzą do szkoły w dniach 17,19 i 21 maja 2021r., natomiast w dniach 18,20,24 i 28 maja 2021r. mają lekcje na Teams.
Uczniowie klas 6 i 8 przychodzą do szkoły w dniach 18,20,24 i 28 maja 2021r., natomiast w dniach 17,19 i 21 maja 2021r. mają lekcje zdalne w Teams.
Uczniowie klas 8 przychodzą na egzamin ósmoklasisty w dniach 25,26 i 27 maja 2021r. Pozostali uczniowie mają dni wolne od zajęć.
Zasady pracy zdalnej
Klasy pracują zdalnie zgodnie z poniższymi zasadami.
Nauczanie odbywa się w aplikacji Teams w formie zajęć online.
Zajęcia zdalne rozpoczynają się o godz. 8:00.
Zajęcia będą odbywać się zgodnie z planem lekcji danej klasy i będą trwać 30 minut; np. lekcja druga rozpocznie się zgodnie z planem o 8:45 i będzie trwać do 9:15.
Nauczyciele prowadzący ustalą z uczniami sposób przekazywania informacji z lekcji w przypadku, gdyby uczeń nie mógł uczestniczyć w spotkaniu online.
Nauczyciele sprawdzają i odnotowują w dzienniku lekcyjnym frekwencję podczas lekcji online.
Uczniowie na prośbę nauczyciela zobowiązani są do włączenia kamery i mikrofonu.
Wszelkie informacje do rodziców będą kierowane przez dyrekcję, wychowawców i nauczycieli przez dziennik elektroniczny, a komunikacja z uczniami w sprawie lekcji będzie przebiegała przy użyciu aplikacji Teams.
Wszelkie spostrzeżenia dotyczące pracy zdalnej prosimy kierować do wychowawców.
Dowozy do szkoły
Dowozy będą przebiegać zgodnie z wcześniejszym rozkładem jazdy.
Dodatkowe zasady
Uczniowie podczas przerw powinni przebywać na holach przy klasach, w których mają zajęcia.
Uczniowie zakrywają usta i nos w częściach wspólnych.
Wszyscy uczniowie mają obowiązek częstego mycia rąk po wejściu do szkoły, przed i po jedzeniu, przed zajęciami, a dodatkowo uczniowie klas 1-8 dezynfekcji rąk po wejściu do szkoły.
Pojemniki z płynem dezynfekującym znajdują się przy wejściach do szkoły, i w klasach.
Osoby postronne wchodzą na teren szkoły wejściem głównym oraz zgłaszają powód wizyty (obowiązuje zakrywanie nosa i ust oraz dezynfekcja dłoni lub rękawiczki).
Tak uczniowie naszej szkoły świętowali Dzień Flagi 2 maja. Zobaczcie
Ośrodek Rewalidacyjny w Szklanej dzieli się z nami prezentacją przygotowaną wraz z wychowankami ośrodka.
Zapraszamy do obejrzenia:
https://view.genial.ly/6055eff65d00340dad3ed748/presentation-dzien-godnosci-osob-niepelnosprawnych
Fotograficzne osiągnięcia
Z radością informujemy, że uczniowie naszej szkoły zajęli miejsca na podium w Powiatowym Konkursie Fotograficznym pt. „Mòje stronë“.
W kategorii klas IV-VI zwyciężyła Edyta Brzeska, zaś w kategorii klas VII-VIII drugie miejsce zajęła Patrycja Lehman, a trzecie – Jakub Wenta. Szczegółowe wyniki dostępne są na stronie internetowej organizatorów: https://sp-borcz.edupage.org/news/#.
Edyta uwieczniła jezioro, las i wschód słońca. Patrycja sfotografowała widok z okna przedstawiający las, łąkę, kilka domów oraz tęczę. Natomiast Jakub ukazał blask księżyca w otoczeniu łąki i lasu.
Laureatom serdecznie gratulujemy!
Z okazji Dnia Ziemi klasa I podczas zajęć zdalnych wykonała makiety, które przedstawiają wybrane przez uczniów miejsca z Łyśniewa Sierakowickiego
Beata Konkel
Podsumowanie dni kaszubskich
Dni kaszubskie w naszej szkole dobiegły końca. Dziś przedstawiamy wyniki konkursu zorganizowanego w ramach regionalnego świętowania.
Komisja konkursowa w składzie: Ewelina Karczewska-Luhm, Monika Łangowska, Bartosz Stachowiak oraz Wojciech Myszk przyznała, że miała wyjątkowo trudne zadanie. Uczniowie prezentowali bowiem wysoki poziom merytoryczny i estetyczny prac. Włożyli w nie dużo inwencji twórczej i pomysłowości. Po burzliwych dyskusjach, jurorzy wyróżnili kilka najciekawszych, według nich, rękodzieł. Podkreślili także, że wszystkim uczestnikom należą się podziękowania oraz gratulacje za zaangażowanie i udział w konkursie.
W kategorii klas I-II polegającej na wykonaniu palmy wielkanocnej i farbowanej pisanki pierwsze miejsce zajęła Oliwia Grzybowska, drugie – Maciej Leik, trzecie zaś – Zuzanna Garska oraz Anna Witbrot. W kategorii klas III-IV uczniowie wykonywali zabawki. Tę konkurencję zwyciężyła Agata Bojanowska, na drugim miejscu uplasowała się Joanna Szczypior, a na trzecim Nataniel Wenta. Wśród uczniów klas VI-VII, którzy robili instrumenty obrzędowe najwyższą ocenę otrzymała Edyta Brzeska. Zaraz po niej były Agata Brzeska, Wiktoria Konkel oraz Martyna Mielewczyk. Natomiast trzecią lokatę otrzymali Aleksandra Formela, Weronika Malek i Jakub Malek. W ostatniej kategorii zadaniem dla uczniów klasy VIII było wykonanie syropu na kaszel. Komisji najbardziej przypadł do gustu wyrób Kingi Labudy. Drugie miejsce otrzymali Jakub Wenta, Dawid Leik i Maksymilian Sadowski.
Dla zwycięzców przygotowane zostały atrakcyjne nagrody, które zostaną im wręczone w najbliższym możliwym terminie. Tymczasem przedstawiamy zdjęcia laureatów wraz z ich pracami.
Karolina Serkowska
Sejm Dzieci i Młodzieży - 2021
Rozpoczęła się specjalna, internetowa edycja Sejmu Dzieci i Młodzieży której temat brzmi: Śladami kardynała Stefana Wyszyńskiego – w poszukiwaniu drogowskazów we współczesnym świecie według wartości i ideałów Prymasa Tysiąclecia.
Do udziału w konkursie zapraszamy dwuosobowe zespoły. Zadanie rekrutacyjne polega na przygotowaniu przez zespół pracy w jednej z trzech kategorii, do wyboru:
praca plastyczna
praca pisemna
- praca multimedialna
Pamiętajcie, że zgodnie z regulaminem każdy uczestnik SDiM najpóźniej w dniu rozpoczęcia konkursu musi mieć ukończone 13 lat, ale w dniu 1 czerwca br. nie może mieć ukończonych 18 lat. Na stronie https://sdim.sejm.gov.pl/ znajdziecie Regulamin udziału w SDiM oraz Przewodnik SDiM 2021, z którymi należy się zapoznać przed przystąpieniem do realizacji zadania.
Bartek Leszk
Regulamin
XI Powiatowego Konkursu ABC MŁODEGO EKONOMISTY
Cele konkursu
zaszczepienie uczniom szkoły podstawowej chęci nauki bardzo potrzebnej i niezbędnej wiedzy o finansach, ekonomii, niezależnie od wybranej dalszej drogi kariery zawodowej,
pogłębienie wiedzy uczniów na tematy związane z powszechnie stosowaną ekonomią,
przygotowanie uczniów szkół podstawowych do przyswajania wiedzy finansowej przez całe życie,
zachęcenie uczniów do udziału w konkursach.
OrganizatorInicjatorem i organizatorem XI Powiatowego Konkursu „ABC MŁODEGO EKONOMISTY” jest Stowarzyszenie dla Rozwoju Edukacji przy ZSZiO w Kartuzach oraz Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach.
Warunki uczestnictwa
Konkurs adresowany jest do uczniów siódmych i ósmych klas szkoły podstawowej z powiatu kartuskiego.
Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest zgłoszenie udziału szkoły do dnia 24 maja 2021 roku e-mailem, faksem lub telefonicznie do organizatorów konkursu.Do etapu powiatowego konkursu każda szkoła może zgłosić maksymalnie 6 uczniów szkoły podstawowej. Imiona i nazwiska uczestników etapu powiatowego należy przesłać do dnia 28 maja 2021r.
Zasady i przebieg konkursu
Konkurs jest jednoetapowy – w tym roku szkolnym nie odbędzie się etap szkolny.
Etap powiatowy odbędzie się 2 czerwca 2021o godz.10 on-line.
Zawody powiatowe polegają na udzieleniu odpowiedzi na 50 pytań testowych zamkniętych jednokrotnego wyboru z zakresu zgodnego z Programem Konkursu. Przeznacza się na to 60 minut. Pytania na etap powiatowy zostaną opracowane przez nauczycieli ZSZiO. W przypadku, gdy uczestnicy zdobędą identyczną liczbę punktów, wygrywa ten uczestnik, który rozwiązał test w najkrótszym czasie.
Link do konkursu zostanie przesłany do nauczyciela/opiekuna w dniu 1 czerwca 2021r.
NagrodyLaureaci konkursu powiatowego otrzymają cenne nagrody rzeczowe (tablet, urządzenie wielofunkcyjne, słuchawki) oraz dyplomy. Każda szkoła otrzyma dyplom za uczestnictwo.
Ponadto trzy szkoły, z których uczniowie zdobędą najwięcej punktów /decyduje suma punktów zdobytych na teście powiatowym przez wszystkich uczniów z danej szkoły/ otrzymają dyplomy zwycięzców zespołowych i nagrody rzeczowe.
Nagrody i dyplomy zostaną przesłane na adres szkoły.
Komisja konkursowa
Nad prawidłowością przebiegu etapu finałowego konkursu czuwać będzie juryw składzie którego będą nauczyciele ZSZiO w Kartuzach.
Zakres programowy
Tematy przewodnie konkursu:
Czy mogę wpłynąć na wysokość mojego dochodu? /najważniejsze źródła dochodów Polaków, obciążenia obowiązkowe wynagrodzeń, polski system emerytalny, ważność wykształcenia na wysokość dochodów/
Od czego zależy czy będę bezrobotny? /pojęcie bezrobocia, wysokość bezrobocia Polsce, województwie i powiecie, zawody przeszłości i przyszłości/
Konsument i jego prawa w Polsce i Unii Europejskiej /gospodarowanie pieniędzmi, cena towaru, reklama, prawa konsumenta/
Czy zaciąganie kredytów bankowych jest opłacalne? /w jakiej sytuacji można zaciągnąć kredyt, na co zwrócić uwagę przy zaciąganiu kredytu, koszt kredytu
Czy warto inwestować? /różnica miedzy inwestowaniem, a oszczędzaniem, lokaty bankowe, różne sposoby inwestowania: wady i zalety, funkcjonowanie giełdy papierów wartościowych
Pieniądz i jego rola we współczesnym świecie /historia i funkcje pieniądza, polityka pieniężna i inflacja/
Co to jest podatek? /pojecie podatku, rodzaje podatków, dochody budżetu państwa/
Lokata a kredyt bankowy /pojęcie lokat bankowych i kredytów, obliczanie kosztu kredytu, obliczanie wartości odsetek od lokat bankowych/
System finansowy w Polsce /Polski system bankowy, funkcje i zadania NBP/
Co wpływa na moją przedsiębiorczość?/cechy i postawy przedsiębiorcze/
Materiały edukacyjne oraz szkolenia
Materiały edukacyjne opracowane przez nauczycieli ZSZiO ukazały się na stronie internetowej stowarzyszenia www.stowarzyszenie.zsziok.edu.pl w zakładce projektu ABC Młodego Ekonomisty 2021
IX. Postanowienia końcowe
Wszelkich informacji dotyczących konkursu oraz szkoleń udzielać będzie p. Daria Klaman tel. 607 859 590 e-mail dariaklaman@wp.pl
Bartek Leszk
Uczniowie klas siódmych i ósmych podsumowali projekt „Lekcje z ZUS”, dzięki któremu na lekcjach poszerzyli swoją wiedzę na temat ubezpieczeń społecznych. Jednym z elementów projektu było stworzenie przez uczniów prac wyjaśniających, dlaczego ubezpieczenia społeczne są ważne. Najlepsze prace zakwalifikowano do etapu rejonowego. Gratulujemy!
Bartek Leszk
W tym roku szkolnym dni kaszubskie w naszej szkole przyjęły nieco inną formę niż dotychczas. Spowodowane jest to nauką zdalną, którą zostaliśmy objęci.
Zaczęły się one 25 marca br. Uczniowie podzieleni na cztery grupy wzięli udział w warsztatach on-line, które poprowadzili pracownicy Muzeum Kaszubskiego Parku Etnograficznego imienia Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich. Były to zajęcia na temat Wielkanocy na Kaszubach (dla klasy I i II), dawnych gier i zabaw (dla klasy III i IV), kaszubskich instrumentów obrzędowych (dla klasy VI i VII), zielarstwa i medycyny ludowej (dla klasy VIII). Podczas nich młodzi ludzie wykonywali wielkanocne palmy, farbowali jajka, wykonywali własne instrumenty obrzędowe, zabawki oraz przygotowywali syrop na kaszel.
W ramach kaszubskiego szkolnego świętowania dla dzieci i młodzieży zorganizowany został konkurs na najciekawiej wykonane własnoręcznie prace. Aby wziąć w nim udział, należy przysłać fotografię przedstawiającą ucznia wraz z danym przedmiotem, w zależności od kategorii tematycznej. Zdjęcia przysyłać można do 31 marca br. do nauczycielki j. kaszubskiego, Karoliny Serkowskiej za pomocą aplikacji teams.
Zakończeniem dni kaszubskich będzie ogłoszenie wyników konkursu. Na zwycięzców czekają nagrody. Zachęcamy do udziału!
Karolina Serkowska
Dzisiaj! 21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa a 2 kwietnia Dzień Świadomości Autyzmu! Wszyscy mamy świadomość, że każdy z nas jest indywidualnością, ma własne pragnienia, zainteresowania, upodobania. Nie ma osób identycznych – różnorodność jest rzeczą naturalną i bez względu na wiek, płeć, czy różnicę w zapisie DNA, każdy z nas ma prawo do realizowania swoich planów i marzeń. Dlatego też tego dnia zakładamy skarpetkę, niepasującą do kompletu, która jest wyrazem tolerancji i jednocześnie symbolizuje solidaryzowanie się z osobami z Zespołem Downa. SKW dziękuje uczniom za zaangażowanie !
W niedzielę 7.03.2021r. przed kościołem św. Marcina w Sierakowicach odbyła się charytatywna zbiórka pieniędzy pod hasłem "Serca zbieramy Witka wybudzamy". W zbiórkę środków do puszek włączyło się dwoje uczniów naszej szkoły: Kinga Labuda i Patryk Cygert z kl. VIII. Sprzedawali serca oraz magnesy. Pomimo niesprzyjającej pogody uczniowie dzielnie trwali na posterunku. Tego dnia udało się zebrać około 9.500 zł.
Brawo!
Aleksandra Klasa
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, który został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.
Szacuje się, że w szczytowym okresie walki, w 1945 r., w podziemiu niepodległościowym działało bezpośrednio nawet 200 tysięcy osób, z czego 20 tysięcy walczyło w oddziałach partyzanckich, zaś kolejnych kilkaset tysięcy wspomagało ich zapewniając aprowizację, schronienie i łączność.
Bartek Leszk