nawigacja

O szkole

Historia szkoły

Historia Szkoły Podstawowej w Łyśniewie

Szkoła Podstawowa w Łyśniewie rozpoczęła działalność w 1866r. Budynek szkolny został wybudowany w 1865r. Był to budynek o dwóch izbach. Szkoła w Łyśniewie była szkołą jednoklasową. W tym czasie szkoły dwuklasowe funkcjonowały jedynie w Sierakowicach i Załakowie. W szkole oprócz izb lekcyjnych znajdowało się mieszkanie dla nauczyciela. Do 1914r. nauczano w niej w języku niemieckim, była szkołą katolicką. Obok budynku szkolnego stała stajnia i ustępy. Budynek wykonano z białej cegły, dach pokryto dachówką. Na strychu znajdowała się wędzarnia, a także pomieszczenie gospodarcze. Zabudowanie to było otoczone rozległym placem do zabaw i ćwiczeń.

 Po wybuchu I wojny światowej rozporządzeniem władz cywilnych i wojskowych została zakazana działalność polskich stowarzyszeń. Wzmożenie aktywności polskiej nastąpiło dopiero w 1918r. Z dokumentacji Szkoły w Łyśniewie wynika, że w latach 1919-1939 szkołę przejęło Państwo Polskie. W archiwum szkolnym brak informacji dotyczących funkcjonowania szkoły do roku 1945.

Baza lokalowa

            Po zakończeniu działań wojennych II wojny światowej budynek szkolny znajdował się w rozsypce. Powybijane okna, wyrwane drzwi, uszkodzone piece węglowe, nawet komin wymagał natychmiastowej naprawy. Umeblowanie szkolne było rozkradzione, nie było dostatecznej ilości ławek, tablic i szaf. Z istniejącego sprzętu znaleziono jedno biurko, tablicę oraz kilkanaście ławek. Budynek gospodarczy został zupełnie zniszczony, rozkradziono ogrodzenie, zniszczono ustępy. Pomimo tego w dniu  15 października 1945r. w bardzo trudnych warunkach lokalowych szkoła tutejsza rozpoczęła działalność. Szkoła i jej otoczenie było remontowane etapami, remont  zakończono dopiero w 1954r. Po usunięciu wszystkich zniszczeń powojennych przystąpiono do prac adaptacyjnych strychu, gdzie powstały dwa pokoje dla nauczycieli. Przy remontach coraz częściej pracowali mieszkańcy w czynie społecznym: malowali okna, betonowali podłogi. W roku szkolnym 1963/1964 postanowiono, iż obok dotychczasowego budynku powstanie pawilon. Rok później przystąpiono do produkcji pustaków potrzebnych do budowy nowej szkoły.

           Nadzór nad budową pawilonu szkolnego sprawował mistrz murarski z Puzdrowa, Leon Koszałka. Odbiór techniczny nowego budynku szkolnego miał miejsce 10 grudnia 1966r., zaś uroczyste otwarcie nastąpiło 4 lutego 1967r.

W 1971r. rozpoczęto kapitalny remont ʺstarej szkołyʺ. Pokrycie z dachówek zmieniono na eternit falisty, wymieniono wszystkie okna i drzwi. Zmieniono szczyty budynku z muru pruskiego na mur pełny. Remont zakończono pod koniec 1972r. Nowy budynek szkolny posiadał bieżącą wodę, nie miał jednak łazienek i ubikacji.

Latem 1994r. do istniejącego pawilonu dobudowane zostało skrzydło, w którym znalazły się łazienki oraz jedna sala lekcyjna, natomiast w piwnicy powstała kotłownia.  W szkole założone zostało centralne ogrzewanie.

Baza dydaktyczna

Podczas wojny zniszczeniu uległy pomoce dydaktyczne. Poprawa stanu posiadania szkoły nastąpiła w latach siedemdziesiątych XX w. Pierwszy telewizor zakupiono w 1961r. Szkoła otrzymała także projektor filmowy, rzutnik, gramofon,  magnetofon. W latach następnych pozyskano odkurzacz, przeźrocza, płyty analogowe, zestawy bajek. W latach osiemdziesiątych XX w. w szkole funkcjonowały klasopracownie: techniczna, fizyczna, chemiczna, geograficzna i biologiczna. W tym czasie szkoła nie posiadała jeszcze sali gimnastycznej dlatego często wykorzystywano boisko szkolne do zajęć wychowania fizycznego. W 1990r. z ziemi należącej do szkoły utworzono nowe, dodatkowe boisko, które służyło do wielu gier, ćwiczeń, a nawet zabaw. Urządzano tam mecze piłki nożnej, prowadzono naukę gry w palanta. Boisko służyło także do festynów z udziałem rodziców, spotkań z okazji Dnia Dziecka.

Organizacja nauczania

Po wojnie nauczanie odbywało się w języku polskim Utworzono klasę pierwszą oraz komplety : I, II, III. Ogólnie uczyło się wówczas 93 dzieci. Podział ten trwał do 1947r. W następnym roku powstały klasy: I, II, III, IV, V. W 1949r. istniała już klasa VI, zaś rok szkolny 1956/1957 był pierwszym rokiem istnienia klasy VII. Taki podział obowiązywał do 1966r.

Rok szkolny 1962/1963

Kolejny rok szkolny przyniósł  reformę szkolnictwa, która powoływała do istnienia VIII klasy. Wtedy też oddano do użytku nowy pawilon szkolny, który powstał ze środków Funduszu Budowy Szkół Tysiąclecia. W związku z przedłużeniem okresu nauki wzrosła liczba uczniów oraz liczba oddziałów.

Kadra pedagogiczna

            W Szkole Podstawowej w Łyśniewie w latach 1919-1923 nauczał jeden nauczyciel. Od roku 1923-1937 dwóch. Zaś w okresie 1937-1939 pracowało czterech nauczycieli. Po II wojnie światowej prace w tutejszej placówce rozpoczął Artur Paszkiewicz, który pełnił również funkcję kierownika szkoły. Maria Paszkiewicz była nauczycielką w tym czasie.  W 1951r. pracę w Łyśniewie rozpoczął Aleksy Pepliński, który pracował tu do 1978r. W kolejnych latach stan kadry wzrastał sukcesywnie do ilości uczniów, tak że w roku 1989/1990 w szkole łyśniewskiej pracowało już 10 nauczycieli.

opracowano na podstawie kroniki szkolnej

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Łyśniewie Sierakowickim
    Łyśniewo 17
    83-340 Sierakowice
  • (+48)586847758

Galeria zdjęć