Gmina Sierakowice zaprasza rodziców na warsztaty profilaktyczne dotyczące m.in. świadomego rodzicielstwa, porozumiewania się ze swoimi dziećmi i rozwiązywania problemów wychowawczych.
Szczegóły w poniższej ulotce.
Kontakt do Pani Katarzyny Formela 609 180 881
Dzień Kropki, 15.09.2023
W Dniu Kropki wzbudzamy w sobie kreatywność, pomysłowość i chęć do tworzenia zobaczcie, jak ten dzień spedzili uczniowie zerówki i klasy I
Dziś 8.09 br w wielu miejscach Polski odbyło się Narodowe Czytanie 2023. Tegoroczna, 12. odsłona była poświęcona powieści "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. W naszej szkole koordynatorką i organizatorka wydarzenia była pani Aldona Skorowska, która zainspirowała dzieci, młodzież, przedstawicieli rodziców i nauczycieli do udziału w wydarzeniu odbywającym się pod patronatem honorowym pary prezydenckiej. Wszyscy uczestnicy z wypiekami na twarzy wsłuchiwali się w przepiękne opisy nadniemeńskiej przyrody czy dzieje Jana i Cecylii. Uczniowie pięknie czytali fragmenty powieści oraz przygotowali okolicznościowe gazetki ścienne w klasach. Z resztą zobaczcie sami.
Aleksandra Klasa
Wycieczka na Mazury z Programu "Poznaj Polskę"
W dniach 5-7 czerwiec 2023 uczniowie naszej szkoły wyjechali na trzydniową wycieczkę na Mazury. Pierwszym etapem naszej podróży był „Wilczy Szaniec” - to miasteczko bunkrów otoczone lasem, jeziorami i bagnami. Największa i najbardziej rozpoznawalna polowa kwatera dowodzenia Adolfa Hitlera, która była w użyciu od 1941 do 1945 roku. Wilczy Szaniec zlokalizowany jest w Gierłoży koło Kętrzyna. Zwiedzanie było bardzo przyjemne, pogoda dopisała kompleks bunkrów, schronów i baraków zrobił na nas duże wrażenie. Następnie udaliśmy się w stronę Świętej Lipki gdzie czekała na nas pyszna obiadokolacja i nocleg w Domu Pielgrzyma Betania. Ta zamieszkana niespełna przez 150 osób wieś jest sławna dzięki barokowej bazylice z unikatowymi organami, która zwiedziliśmy. Na koniec wysłuchaliśmy koncertu organowego i zwiedziliśmy sanktuarium. Drugiego dnia naszej podróży udaliśmy się do Lidzbarka Warmińskiego jego symbolem jest imponujący zamek biskupów warmińskich, jeden z najcenniejszych zabytków architektury gotyckiej w Polsce. Następnie udaliśmy się w dalszą podróż w stronę Olsztyna. Tym razem nocowaliśmy w domach studenckich i przez chwilę mogliśmy się poczuć jak prawdziwi studenci. Następny poranek rozpoczął się od zjedzenia śniadania oraz spakowania bagaży. Kolejną, a zarazem przedostatnią aktywnością było odwiedzenie Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego. Samo miejsce jakim jest obserwatorium, wzbudziło w dzieciach wielką ciekawość a seans pt:”Ziemia w układzie słonecznym” prowadzony na żywo przez panią astronom przysporzył widzom wiele wrażeń a do tego pokazał aktualne niebo, które nie wszędzie wygląda tak samo. Ostatnią atrakcją był rejs po Kanale Elbląskim, który ma 151 km i jest najdłuższym kanałem żeglownym w Polsce. To jedyny szlak na świecie, po którym statki nie tylko płyną po wodzie, ale również jadą lądem na wózkach. Nasz rejs trwał 2 h. W jego trakcie płynęliśmy zwyczajnie po wodzie, ale również korzystaliśmy z czterech pochylni.
Na zakończenie naszej wyprawy w porze obiadowej udaliśmy się do McDonalda. Najedzeni do syta, w dobrych humorach udaliśmy się w dalsza podróż w stronę domu.
Magdalena Witbrot
29 maja uczniowie klasy 8 uczestniczyli w zajęciach z robotyki.
W ramach zajęć zbudowali pojazdy z klocków lego, zaprogramowali mikrokontrolery w języku blokowym,
zapoznali się z różnymi typami czujników stosowanych w zestawach
(ultradźwiękowe, koloru, krańcowe). Uruchomili napędy oraz sterowali ich prędkością i kierunkiem.
Następnie skalibrowali drukarkę 3D, przygotowali do druku wybrany przez siebie model (puchar),
wyskalowali go i wydrukowali.
Małgorzata Woźniak
XVIII RAJD PIESZY Z JÓZEFEM WYBICKIM
czyli wyprawa po generalskie epolety
18.05.2023r. uczniowie klasy VI w trzyosobowych grupach brali udział w konkursie wiedzy o Józefie Wybickim. Na uczestników, którzy pokonali 13 km trasę od Dworku Rodziny Wybickich w Sikorzynie do Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie czekały liczne zadania. Na punktach kontrolnych realizowali zadania: literackie, sprawnościowe oraz sprawdzające wiedzę historyczną. Pieszy rajd z generałem Wybickim dał możliwość spotkania z historią, przeżycia jej jako przygody, poznania życia i dzieła Józefa Rufina Wybickiego.
Marsz, marsz Dąbrowski, do Polski z ziemi włoski
za Twoim przewodem złączem się z narodem.
Józef Wybicki Pieśń Legionów Polskich we Włoszech
Bartłomiej Leszk
Uczniowie klasy VIII dla swoich młodszych kolegów przygotowali grę terenową, która była inną formą obchodów zbliżających się świąt. W ten sposób spędzony czas był pożyteczną lekcją historii i patriotyzmu. Klasy IV, V i VI rywalizowały na ośmiu stacjach o punkty gdzie mogli spotkać się z zadaniami i pytaniami dotyczącymi historii i wydarzeń związanych z powstawaniem drugiej na świecie ustawy zasadniczej. Gra terenowa rozpoczęła się na boisku szkolnym a zakończyła przy pomniku poświęconym ofiarom II wojny światowej gdzie, każda klasa złożyła znicze i odśpiewała patriotyczną pieśń. Pierwsze miejsce zajęła klasa VI, która uzyskała największą liczbę punktów. Gratulujemy!
Bartłomiej Leszk
W niedzielę w Łyśniewie Sierakowickim młodzież ze SKW kwestowała przy kościele na rzecz Kartuskiego Hospicjum Domu Nadziei. Środki przeznaczone zostaną na Hospicjum i wyposażenie placówki w Kartuzach na ul. Leśnej. Dziękujemy za wsparcie!
Bartłomiej Leszk
Uczniowie klasy VIII już niedługo wybiorą dalszą ścieżkę kształcenia, dzisiaj mieli okazję spotkać się z panią Aleksandrą Labudą i szczegółowo poznać ofertę Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach. Dziękujemy!
Bartłomiej Leszk
Uczniowie klas ósmych uczestniczyli w projekcie, dzięki któremu na lekcjach wiedzy o społeczeństwie poszerzyli swoją wiedzę na temat ubezpieczeń społecznych. Jednym z elementów była możliwość stworzenia przez uczniów prac wyjaśniających, dlaczego ubezpieczenia społeczne są bardzo ważne. Najlepszą pracę wykonała uczennica Edyta Brzeska. Gratulujemy!
Bartłomiej Leszk
21 marca to kolejna wspaniała data w kalendarzu szkolnym. Uczniowie w Łyśniewie pożegnali zimę i przywitali wiosnę. W tym dniu klasy IV-VIII przygotowały smaczne „Wiosenne potrawy”, natomiast klasy I-III wykonały kolorowe wiosnne motyle. Z incjatywy SU ten dzień był również „ dniem bez plecaka „ .Pomysłów było mnóstwo, kreatywność naszych uczniów nie zna granic ! 21 marca, również jak co roku, obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Zespołu Downa. Tego dnia zwanego również Dniem Kolorowej Skarpetki uczniowie założyli do szkoły dwie różne, niepasujące do siebie pary skarpetek.
Izabela Zwara
II miejsce Martyny Mielewczyk w Gminnym Konkursie ,,Mistrzyni Słowa - Szymborska" 3 marca 2023 r. Zuzia Gosz z kl. V i Martyna Mielewczyk z kl. VIII reprezentowały naszą szkołę w Gminnym Konkursie ,,Mistrzyni Słowa - Szymborska", który odbył się w Szkole Podstawowej im. ks. A. Sadowskiego w Lisich Jamach. W konkursie wzięło udział 8 szkół podstawowych Gminy Sierakowice. Uczestnicy rywalizowali w dwóch konkursach poświęconych Wisławie Szymborskiej. Zuzia pięknie zaprezentowała swój talent recytatorski, zaś Martyna wykazała się ogromną wiedzą na temat życia i twórczości poetki. Wiele godzin nauki zaowocowało zajęciem II miejsca przez Martynę Mielewczyk z kl. VIII. Od zajęcia I miejsca Martynę dzielił tylko 1 punkt. Jesteśmy bardzo dumni z osiągnięcia naszej uczennicy. Gratulujemy!!!
Aldona Skorowska
1 marca obchodzimy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. My też o Nich PAMIĘTAMY!
Bartłomiej Leszk
Niesamowita 100. lekcja języka polskiego w klasach: IV, V i VI Od pewnego czasu uczniowie na języku polskim przypominali, że niedługo będzie setna lekcja. Wspólnie z nauczycielem ustalili, że można uczcić te zajęcia w szczególny sposób. Na piątkowych lekcjach języka polskiego, tj. 24 lutego 2023 roku wybrani uczniowie z klasy IV i VI przygotowali gry i zabawy, takie jak: krzyżówki, zagadki, quizy dotyczące lektur, wiadomości z gramatyki i ortografii oraz literatury języka polskiego. W klasie V taka lekcja odbyła się 27 lutego. Zwycięskie grupy zostały nagrodzone. Wspaniałe upominki w postaci własnoręcznie wykonanych medali, dyplomów i słodkości powędrowały do zwycięzców. Tego dnia uczniowie klasy IV, V i VI świetnie się bawili. Wspomnienia z tej lekcji zapamiętają na długo.
Aldona Skorowska
W czwartek 2 lutego 2023r. uczniowie klas IV, V, VI, i VIII wraz z opiekunami wyjechali na wycieczkę do Lęborka. Pierwszym punktem wyprawy był posiłek w restauracji KFC. Następnie uczniowie udali się do Lęborskiego Centrum Kultury "Fregata" na sztukę teatralną "Mały Książę" na podstawie powieści Antoina de Saint - Exuper`ego. Spektakl dostarczył niezapomnianych wrażeń młodym widzom i zwrócił uwagę na to, co w życiu najważniejsze.
Aldona Skorowska
Dnia 1 lutego na krótkim apelu został podsumowany miniony semestr. Uczniowie, którzy osiągneli wysokie wyniki w nauce, frekwencji oraz wzorowe zachowanie zostali wyróżnieni przez panią Dyrektor i obdarowani drobnym upominkiem . Wszystkim serdecznie gratulujemy !